nedjelja, 31. svibnja 2015.

Kupanje vašeg mališana

Pripremite sve stvari za kupanje tako da vam budu nadohvat ruke: trljačicu, dječji sapun, termometar za vodu, ručnik, vatu, posudicu s toplom vodom ili kamilicom za pranje očiju i lica, četku, parafinsko ulje, štapiće za uši, škarice za nokte, kremu za guzu, pelene i čistu odjeću. Soba treba biti topla (24°C), zatvorenih prozora bez propuha. U kadicu nalijte vode, 10tak centimetara dubine, topline oko 37 °C. Bebe se općenito vole kupati, ali im mora biti dovoljno toplo (i naravno ne pretoplo). Laktom uvijek dodatno provjerite da je voda ugodne topline, ne stavljajte u vodu pjenu ili šampon, to ćete moći prakticirati kasnije, kad beba već može stajati tako da je poslije kupanja možete i otuširati. Bebu skinite, najbolje na plastičnoj podlozi za presvlačenje i umotajte u pelenu. Kupanje započinje pranjem lica, toplom vodom iz posebne posudice. Za pranje očiju možete upotrijebiti i blagi čaj od kamilice. Smotuljkom vate namočenimu u vodu operite prvo jedno oko, u jednom potezu od vanjskog očnog kuta prema unutarnjem, a zatim sa čistim smotuljkom vate i drugo oko. S novim namočenim smotuljkom vate očiste se nosnice, te uške školjke štapićima za uho ili isto smotuljkom vate, prvo ušni nabori pa predio iza uške odozgo prema dolje. Ušnu smolu nemojte vaditi/čistiti jer ona i štiti uho do infekcija i sl. Trljačicu namočite u toplu vodu i nasapunajte je, te njom nasapunajte bebu. Kako je dijete zamotano u pelenu, otkrivate samo one dijelove tijela koje sapunate. Sapuna se prvo kosmati dio glave, vrat, ruke, pazuh, prsa, trbuh, gornji dio leđa, zatim noge, guza (gluteusi) te spolni organi i područje anusa. Nakon sapunjanja dijete se polako stavlja u vodu, prvo noge i guza zatim trbuh, prsa i vrat, tako da mu podlakticom podupirete glavicu i vrat, a istom rukom ga čvrsto držite za udaljenije rame i nadlakticu, a drugom rukom podupirete nožice. Kad je beba u vodi drugu ruku koja je ispod nožica lagano izmaknete i njome dalje isperete dijete. Nakon kupanja, bebu nježno obrišite ručnikom, posebno pažljivo kožu u naborima. Nježnu kožu treba posebno zaštititi od pojave ojedina, zato treba sve kožne nabore premazati parafinskim uljem, odozgo prema dolje, i za svako ponovljeno brisanje uzima se čisti smotuljak vate. Mažu se predjeli iza uške, ispod vrata, pazuha, prepone te kožni nabori na rukama i nogicama kod bucmastije dojenčadi. Područje spolovila namaže se tankim slojem kreme. Odrežu se nokti na rukama i nogama, 1 do 2 puta tjedno. Provježbajte bebi kukove i zatim je obucite. Poslije kupanja kosa se očetka mekom četkom. Ako dijete ima dužu kosu, osuši se sušilom za kosu.
Osim redovitog dnevnog kupanja, djetetu se tokom dana prema potrebi peru pojedini djelovi tijela, nakon mokrenja, povraćanja.


subota, 30. svibnja 2015.

Njega dojenčadi i kupanje

Njega dojenčadi se ne razlikuje od njege novorođenčeta, osim što više nemate brige oko pupka, ali osim redovitog hranjenja i previjanja, bebu treba redovito kupati. Kupanje nije samo održavanje higijene nego povoljno utječe i na otpornost organizma i psihičku smirenost dojenčeta. Preporučljivo je da se beba kupa navečer, prije spavanja, skoro svaki dan. Ukoliko ponekad niste u mogućnosti da bebu okupate svaki dan, nego to ponekad bude svaki drugi, to je u redu, ali bolje je da to ipak ne bude stalno pravilo.

Njega novorođenčeta i higijena tijela

Iako novorođenačko doba traje samo mjesec dana, pravilna njega u tom razdoblju izuzetno je važna jer je beba tada najosjetljivija prema djelovanju okoline. Svakako prije svakog previjanja, kupanja ili hranjenja dobro operite ruke.

Ležanje na leđima i igranje sa stopalima

Ukoliko beba nije od rođenja redovno boravila na stomaku, imaće poteškoća pri uspravljanju, oslanjanju na ruke, opterećivanju nogu, stajanju. Najbolji način da se beba nauči da sjedi i da se uspravlja jest da svoju bebu postavi te na stomaku da leži i da lagano diže svoje tijelo kako bi se uspravila. Kada vaša beba leži na leđima i igra se sa svojim stopalima tada upoznaje svoje tijelo i ponekad pusti te svojoj bebi gole nogice da bi mogla vidjeti svoje nožne prstiće da ih može uhvatiti svojim rukicama a onda joj tihim glasom objasni te dijelove tijela njenog. 

petak, 29. svibnja 2015.

Najčešće greške mladih roditelja, kako ih izbjeći...

Je li vaša beba podrignula nakon posljednjeg hranjenja i je li uopće dovoljno jela? jel puno spavala i jel se naspavala? Plače li previše ili premalo? Ako plače vjerovatno je gladna a neće da jede, šta joj je? Tokom prve godine života sa bebom većinu roditelja brinu ova ista pitanja. Evo kako da provedete naredne godine života sa vašom bebom nasmijani i bez stresa. 

četvrtak, 28. svibnja 2015.

Kako spriječiti i lječiti prehladu vašeg mališana...

Prehlada je domaći naziv za nekomplikovanu virusnu infekciju gornjih disajnih puteva, koja se kod beba manifestuje najčešće sekretom u nosu, rijeđe kašljem. Tijelesna temperatura je obično normalna, mada može da bude blago do umijereno povišena (ne više od 38,5 stepeni mjereno rektalno, ili 38 stepeni mjereno pod pazuhom ili na čelu). Beba je neraspoložena, razdražljiva, slabije jede i spava, i ima sluz u stolici, koja potiče od progutanog sekreta. Ljekar pri pregledu, osim crvene sluznice nosa i ždrijela i malo uvećanih limfnih žljezda na vratu, najčešće ne nalazi druge znakove simptoma. 

srijeda, 27. svibnja 2015.

Zvečke za vašeg mališana...koje kupiti od kojeg materijala?

Kako su bebe tokom prve godine života najviše zainteresirane za igračke koje ispuštaju zvukove, nije ni čudo da je zvečka ostala jednako popularna već generacijama. Prve zvečke pronađene su još u 14. stoljeću prije Krista u egipatskim grobnicama i otada su se oblikom znatno promijenile, no nisu izgubile na svojoj popularnosti. Danas ih je moguće pronaći u mnogobrojnim oblicima i sa raznim punjenjima. Od onih plastičnih i gumenih do plišanih igračaka sa punjenjem koje također imaju funkciju zvečki. Istraživanja su pokazala kako je crvena boja najbolje prihvaćena kod malih beba tako da izaberite crvenu zvečku za vašu bebu, ili barem neku od jarkih boja jer je dokazano da pastelne boje ni približno ne potiču djecu na razvoj kao žarke boje.

Kupovina prvih igračaka za vašeg mališana

Prva tri mjeseca djetetova života sasvim dovoljna zanimacija djetetu ste vi, vaš glas i pokreti, tek nakon navršenog trećeg mjeseca dijete će moći svjesno prihvaćati igračke. Kako su djeca vrlo zainteresirana šarenilom, neka i igračke budu jarkih boja jer će više zainteresirati djecu od igračaka u pastelnim tonovima. Prilikom odabira prvih igračaka za bebe treba biti vrlo oprezan. Štetni materijali koji ispuštaju otrove, dijelovi koji se mogu odlomiti ili igračke nedovoljno velike, pa ih stoga dijete može staviti u usta, najčešće su karakteristike na koje morate obratiti pažnju prilikom kupnje. Tokom prve godine života djeca će biti najviše zadivljena igračkama koje ispuštaju zvukove. Istraživanja pokazuju kako je malenoj djeci najzanimljivija crvena boja, pa prilikom odabira igračke imajte to na umu. Ovako malenoj djeci vrlo su zanimljive igračke koje se mogu objesiti iznad krevetića.

utorak, 26. svibnja 2015.

Riblje kašice za vašeg mališana

Ribe sadrže hranljive sastojke, međutim riblje kašice zahtijevaju poseban oprez. Potrebno je pripremati isključivo ribu za koju ste sigurni da je potpuno sviježa ali i odabir vrste ribe i sama priprema zahtijevaju posebnu pažnju. Riblje meso je puno bjelančevina, vitamina i minerala. Ali, ukoliko je u porodici zabilježena alergija na bilo koju vrstu ribe, sačekaj te sa uvođenjem ove namjernice u bebinu ishranu bar do navršene prve godine. Nakon čišćenja ribe, potrebno ju je detaljno oprati pod mlazom hladne vode, a za uvođenje ribe u ishranu izaberi te one nježnijeg ukusa kao što su oslić, som ili pastrmka.
Potrebni sastojci:
- 1 krompir 
- 1 šargarepa
- 100 g očišćenog soma ili oslića

Kako ojačati bebin vrat

Kako bi vaš mališan pravilno podizao i držao glavicu, neophodno je da njegov vrat ojača.Ležanjem na stomaku sjedenjem. Ove dvije radnje podstaći će bebu da drži glavu pravilno što će ujedno ojačati njen vrat. Postavite bebu na stomačić i okrenite se licem prema njoj. Pravite smiješne izraze lica i pjevaj te joj kako bi ostala u tom položaju da ne plače. Vrijeme provedeno u ležanju na stomaku ne treba da traje dugo, trebalo bi to ponoviti od četiri do šest puta dnevno a dovoljno je svega 5 minuta da beba bude u ovom položaju. 

nedjelja, 24. svibnja 2015.

Beba i ljeto, vrućine, dehidracija, osip na koži, kako da spriječite sve ove probleme tokom ljetnih dana...

Mnogi roditelji imaju brigu tokom ljetnih mjeseci kako obući bebu, kolko vode trebaju davati bebi, kako naveče uspavati bebu, odlazak na plažu sa bebom, šetnje sa bebom. Ljeto je ipak jedan od najdražih mjeseci za vašu bebu jer je sve oko nje puno boja i zanimljivo, nije joj hladno i ne boravi samo u jednoj sobi.
Ako je vaša beba suviše mala da biste se sa njom uputili na ljetovanje, ne brini te kako ćete joj obezbijedi ti najprijatnije uslove kod kuće. Problemi koji se obično javljaju u vrelim ljetnjim danima su osipi, ojedi na koži bebe, ali i opasnost od dehidriranja, sunčanice i frasa kao posljedice pregrijavanja tijela. Pravilna njega i obezbeđivanje optimalnih uslova u stanu pomoći će vašoj bebi da svoje prvo ljeto provede što bezbrižnije a pri tome da bude zadovoljna i mirna.

subota, 23. svibnja 2015.

Umijeće dobrog očinstva, kako biti najbolji otac na svijetu vašem dijetetu...

Muškarci danas sve više prepoznaju svoju ključnu ulogu u obitelji i pozitivno odgovaraju izazovima roditeljstva. Sve više muškaraca osjeća duboku glad za uspostavljanjem smislenog odnosa sa svojom djecom. Otac je djetetu mješavina junaka, vodiča, mentora, zaštitnika, učitelja i prijatelja. Njegova uloga je da voli, disciplinira, predaje materijalno i moralno nasljeđe i snažno utječe na oblikovanje djetetovog pogleda na svijet. Jedan otac vrijedi više od stotinu učitelja.

petak, 22. svibnja 2015.

Kako Kokosovo ulje može pomoći vašoj bebi i njenom zdravlju

Zbog svojih nevjerovatnih svojstava, kokosovo ulje postalo je veoma popularna namjernica koja pozitivno utiče na ljepotu i zdravlje vaše bebe. Za koje sve probleme kod beba ga možete koristiti:

Tri načina da pripremite zdravu hranu za vašu bebu

Pogledajte kako možete pripremiti ukusan i zdrav obrok za svog mališana i biti sigurni da on dobija sve hranljive materije koje su mu potrebne da bude zdrava i napredna beba.

četvrtak, 21. svibnja 2015.

Pomozite vašoj bebi da mirno zaspi i provede noć...

Jedan od problema sa kojima se suočavaju roditelji jeste kako da poduče svoju bebu dobrim navikama spavanja.
Ukoliko roditelji imaju problem da uspavaju bebu na scenu stupaju razne „tehnike“ i proizvodi: od kolevke, noćnog svetla i tihe muzike, do povijanja - koje smiruje bebe, jer im nudi sigurnost i toplinu. Svima je zajednički cilj: pomažu vašoj bebi da zaspi. Međutim, dok su pojedina „pomagala“ veoma korisna, druga imaju manje pozitivan efekat, čak nepovoljan. U svakom slučaju, poenta je u tome da vaša beba nauči da zaspi sama, a ne da zavisi od prisustva određenog proizvoda ili stanja.
Važno je da sami ustanovite koja pomoć pri spavanju odgovara i vama i vašem detetu. To ponekad zavisi i od starosti bebe, pa drugačije reaguje novorođenčad (od rođenja do trećeg meseca), a drugačije „starije“ bebe (od tri do dvanaest meseci). 
Možda će vam ovo upozorenje delovati suvišno, ali nikada nemojte da dajete vašoj bebi lekove koji pospešuju spavanje, naročito bez dogovora sa lekarom, zbog njene bezbednosti. Mnogi stručnjaci ne odobravaju ni davanje biljnih preparata bebama, zato što nisu ustanovljene sigurne pedijatrijske doze, a pojedine supstance mogu za njih da budu toksične u većoj količini.

Ako je vaša beba uznemirena i stalno plačljiva razlog i liječenje...

Ukoliko je vaša beba uznemirena i plačljiva, moguće je da je boli stomak. Evo šta sve može da utiče na pojavu ovog problema i kako ga riješiti:
Obratite pažnju da li ubrzo nakon jela vaša beba izgleda kao da joj je neprijatno ili ako ima neki od sledećih simptoma: povraćanje, proliv ili temperaturu. Evo par načina kako da umirite vašu bebicu i kako da joj pomognete.


Domaće ili kupovne kašice za vaše mališane? Koja je razlika...

Kašice od povrća se uključuju tri nedelje poslje uvođenja žitarica. Najčešća pitanja su da li su bolje domaće ili gotove kupovne kašice. Uloga roditelja je da odaberu šta će beba da jede, a beba određuje količinu. Kada vaša bebica ne bude htjela jesti više kašice ona će okretati glavu od kašikice kojom je hranite. 
Da li je količina vitamina ista u kupovnim kašicama i kašicama napravljenim u domaćim uslovima? Saznajte koje su prednosti a koje mane kupovnih kašica i kašica iz mamine kuhinje:

srijeda, 20. svibnja 2015.

Koliko je važno igrati se sa vašom bebom

Sve više roditelja, koji zbog obaveza, stresa i posla, kao i drugih životnih tegoba, ima malo vremena da se igra sa svojim mališanom. Tužno, ali istinito! Igra je dragocijena, kako za mališana tako i za vas. Vrijeme koje ćete provesti igrajući se i zabavljajući se sa bebicom, nije bitno samo za njeno raspoloženje i razvoj, već će i vas učiniti zadovoljnim i ispunjenim roditeljom.
Za bebe je igra više od zabave. Ona podrazumijeva učenje, saznavanje, ona stimuliše tijelo i čula i pomaže razvoju njihovog mišljenja i inteligencije. Važno je vrste i vrijeme igre prilagoditi bebinom raspoloženju. Kao i svi drugi, i ona uživa u različitim stvarima u zavisnosti od raspoloženja. Ako joj govorite, možda će joj trebati vremena da nađe pravi glas. Važno je prilagoditi vrste igara bebinom temperamentu. Stimulacija bi trebala biti dovoljna da je navede da nešto primijeti, ali ne da je uplaši i da se beba zbog nje povuče. Neka dojenčad vrište od dragosti kada se igraju neke grube igre, dok se druga djeca uplaše. 

Igračke uz koje vaš mališan će da uživa u kupanju

Od prvog dana rođenja kupanje je jedan od najljepših djelova odrastanja vašeg mališana u kojem pored bebe uživaju i roditelji. Kako beba raste vrijeme kupanja za nju počinje da bude igra. Kada hoćete da kupite igračake za svog mališana, treba da se vodi računa da igračka bude odgovarajuća uzrastu vaše bebe, da je napravljena od netoksičnih materijala kao i da nema dijelove koji bi mogli da dovedu do povrijeđivanja bebe tokom igre i kupanja. Pored toga, treba obratiti pažnju i na to da materijal od koga je igračka napravljena može lako da se opera nakon upotrebe. Koje igračke najbolje odgovaraju za vašu bebicu evo par prijedloga.

utorak, 19. svibnja 2015.

Za vaše Mališane

Nešto za vaše mališane što niste znali:


Koliko god bile slatke cipelice za bebe i uske čarapice i pidžamice bebama treba dnevno pružati da budu malo golih nogica jer stalno nošenje čarapica il pidžamica  spriječavaju bebine prstiće da pravilno rastu. Neka joj stopala budu što češće slobodna, a kod kupovine cipelica i čarapica birajte one koje ostavljaju bebici mnogo prostora za micanje prstića. Prave cipelice bi trebalo da dobije tek kada bebica prohoda.

Danas bebe provode puno vremena u auto-sjedalicama ili u krilu tokom hranjenjenja. Ali jako je važno da beba treba vrijeme u kojem će slobodno razvijati snagu i vještinu pokretanja. Neka što više vremena provodi na krevetu

Da li su vas neprospavane noći umorile i osećate da više nemate snage?

Do sada ste proveli mnogo noći budni i ne naspavani, vaša vas bebica budi tokom noći i nikako da se naspavate. Bebe sa 4 mjeseca razlikuju dan i noć i kada zaspe sanjaju, mlađe bebice se probude i plaču kad im cucla ispadne iz usta il kada čuju neki zvuk. Da bi vaša bebica spavala cijelu noć i da vas ne bi budila tokom noći evo par prijedloga kako da to uspijete:
- Uspavaj te svoju bebicu bez cucle. Tako da u toku noći ako se i probudi neće plakati za cuclom, već će razgledati po sobi a posto je mrak i tišina opet će zaspati. Neke bebice će plakati ako im je pelena puna.
- Koristite uređaje koji proizvode tako zvane bijele šumove ili zvuk fena za kosu, kako bi se zamaskirali ostali zvuci. Na internetu možete naći snimljene bijele šumove, zvukove fena za kosu ili usisivača, to će vašu bebu umiriti i podsjetiti da je vrijeme za spavanje.

Šta znače različiti izrazi vašeg bebinog lica?


Bebe znaju mnogo o ljudima i svijetu koji ih okružuje, svijetu koji svaki dan sve više upoznaju. Iako ne govore, iz njihovih grimasa na licu možemo saznati šta zapravo misle. Najveća noćna mora roditelja rađa se u trenutku kada ne mogu da shvate šta njihova beba želi. Mnoge mlade mame i tate obuzima strah čim ugledaju bebino namrgođeno lice, naročito ukoliko beba pritom gunđa. Evo kako da znate tačno šta vaša beba misli:


ponedjeljak, 18. svibnja 2015.

Kako znati kad je vrijeme za prve korake vaše bebe...


Dijete najprije nauči da puže a zatim iz četvoronožnog prelazi u sjedeći položaj i obrnuto. Podiže se na koljena i iz klečećeg položaja uz pridržavanje pravi iskorak jednom nogom pa zauzima uspravan položaj. Tek nakon ovoga, spremno je za prve samostalne korake. To se najčešće dešava između četrnaestog i šesnaestog mjeseca, sa tolerancijom i do četiri meseca gore ili dole. To znači da je sve uredu ako dijete počne samostalno da hoda sa deset mjeseci ali i ako se to desi u dvadeset i prvom mjesecu.

Nicanje prvih zubića i briga o zubićima vašeg mališana...

Budući da se zubići formiraju još prije samog rođenja, briga o njima treba početi od najranije dobi. To će pomoći vašem dijetetu da odraste sa zdravim zubićima i desnima. Zubići obično počinju nicati oko šestog mjeseca bebinog života a svi mliječni zubi obično niknu do bebine druge godine. Nicanje zubi može proći bez ikakvih simptoma, dok se kod nekih bebica pojavljuju crvenilo, oticanje i svrbež zubnog mesa, čak kod nekih beba i povišena temperatura. Bebi se može dati za to namijenjen gumeni prsten koji je dovoljno velik da ga vaša bebica ne može cijelog staviti u usta i koji će lagano masirati zubno meso i otkloniti nelagodu bebi. Tako će te spriječiti da vaša bebica stavlja ručice i druge predmete u usta.




Napravite uspomenu za čitav život sebi uz pomoć vašeg mališana...veoma lako se pravi a traje čitav život

Za ovu veoma lijepu i dragocijenu uspomenu potrebni su vam brašno, so, voda i raspoloženi mališani.

Mali tragovi u tijestu se veoma jednostavno prave i mogu biti odličan poklon za vama drage osobe ili jednostavno kao slika na zidu.

Za tijesto vam je potrebno:
  • 1 šolja soli
  • 1 šolja običnog brašna
  • Pola šolje tople vode

nedjelja, 17. svibnja 2015.

Domaće prirodne kašice od povrća za vaše mališane

Kašice od sezonskog povrća su bogate vitaminima koje su potrebne za vaše mališane, neke kašice možete veoma lako i brzo da napravite sami. Za pravljenje kašica kod kuće od domaćih proizvoda je lakše nego što ste mislili. Potrebni su vam samo šerpa i blender da biste počeli sa pripremom kašica po vašem izboru. Prednosti domaćih kašica su te što tačno znate šta vaš mališan jede, a uštediti će te dosta novca. Takođe će te biti sigurni da beba dobija dovoljno hranjivih materija za taj dan.

Kašica od krompira:

Krompir ogulite, procjedite i izgnječi te krompir dok ne dobije te pire (kašasti krompir), a da bi razrijedili tj. napravili je tekućom a ne suviše gustom za kašicu možete koristiti i malo vode ili obično mlijeko. Ukoliko je beba starija od 8 mjeseci dodaj te u pire i malo piletine i biće to jedna hranljiva večera bogata vitaminima i bijelančevinama.

Kašica od mrkve:

Mrkva je puna hranjivih sastojaka koji jačaju imuni sistem kod beba. Kuhana, začinjena mrkva je odlična hrana za vaše mališane a u kombinaciji sa mlijekom idealna je za dojenčad. Kašicu od mrkve možete da kombinuje te sa krompirom, jabukom ili piletinom, ćuretinom. Kuhanu mrkvu ocijedi te pa je izgnječi te i dodaj te mlijeko kako bi se dobila kašica. Ova kašica se preporučuje za bebe od 4-5 mjeseci i starije bebe a ukoliko dodaje te meso onda od 6-8 mjeseci starosti.
Kašica od graška:
Serviraj te vašoj bebi kašicu od ispasiranog graška, grašku možete da dodate i malo sviježe nane. Ne samo što će poboljšati ukus kašice nego će i pomoći kod probave vašem mališanu. Skuhaj te grašak, procjedi te ga i odstrani te ljuske a zatim ga izgnječi te. Ako je kašica suviše gusta razrijedi te je sa par kašika supe od povrća ili dodaj te malo vode il mlijeka vaš izbor.

Ljekovita kašica od banane je odlično prirodno sredstvo protiv kašlja vašeg mališana i odraslih osoba

Ljekovita kašica od banane je odlično prirodno sredstvo protiv kašlja čija je učinkovitost provjerena i u liječenju kašlja te bronhitisa kod beba. Posebno je djelotvorna kod beba ali mogu je koristiti  odrasli. Ukusna je i zdrava a vrlo hranjiva te blagotvorno djeluje na želudac. Ako vašu bebicu muči bolesno grlo i kašalj - obavezno probajte napraviti ovu ljekovitu kašicu! Vrlo se jednostavno priprema.

Domaće kašice za vaše mališane koje se brzo naprave

Ponudite svojoj bebi ukusnu i zdravu užinu!

Lako se pravi i brzo a jako ukusno. Domaće kašice su ukusnije, zdravije, a i jeftinije. Evo nekoliko predloga.


Kašica od Kruške priprema i šta vam je sve potrebno:

jedna kruška
- dvije kašike pirinča



Priprema
1. U malo vode skuhati dvije ravne kašike pirinča nekih 15 minuta.
2. U međuvremenu oguliti i očistiti krušku, te je iseći na sitnije komade.

3. Zatim ubaciti krušku u pirinač, poklopiti i kuhati još 5 do 7 minuta. Po potrebi dodavati vode, ali ne previše, toliko da na kraju kuhanja pirinač skoro svu vodu upije. Ovako se čuvaju hranjive materije iz kruške i sve završe u kašici.

4. Na kraju sve izblendirati.

Skraćivanje noktića bebi


Skraćivanje noktića je potrebno jer se bebe refleksnim pokretima ručica mogu izgrebati po licu ili tijelu. Isto tako, ispod noktića se nakuplja nečistoća koju dijete može ručicama unijeti u organizam. Ipak, u prvim  tjednima bebinog života, rezanje noktića se ne preporučuje. 

Naime, iako ti noktići mogu biti oštri, oni su vrlo tanki i mekani te su u velikom dijelu srasli s kožom prstića. Stoga, prilikom rezanja lako može doći do ozljede. U prvim danima, svoju novorođenu bebu od grebanja zaštitite pamučnim rukavicama, a higijenu održavajte redovitim pranjem ručica. Kad bebini noktići malo očvrsnu, možete ih početi kratiti. To ćete najjednostavnije činiti dok je Vaša beba posve mirna, odnosno dok spava. Nokte uvijek režite pažljivo, na ručicama zaobljeno, a na nožicama ravno, kako biste spriječili eventualno urastanje ruba noktića u okolno tkivo. Noktiće skraćujte specijalnim škaricama za bebe sa zaobljenim vrhovima, koje ćete nakon svake uporabe dezinficirati.

Kako zabaviti vašu bebu, igre za bebu od 0-6 mjeseci

Prvi mjesec je razdoblje upoznavanja i prilagodbe. Po rođenju, beba ne vidi dobro, ali čuje Vaš glas i druge zvukove. Nakon otprilike tjedan dana, beba vidi na udaljenosti od 30-tak cm, a do kraja mjeseca gledati će u Vaše oči i mirno proučavati Vaše lice. Prepoznavati će glas i miris svoje majke. Pratite bebine pokrete, lagano i nježno je masirajte. Beba u prvim tjednima drži jako stisnute ručice. Nježno joj mazite prstiće, to će je ohrabriti da otvori šakicu.

petak, 15. svibnja 2015.

Ljeto i ljetovanje sa vašom bebom


Provođenje vremena na moru sa bebom znači da ćete stalno paziti da su bebine potrebe i sigurnost zbrinuti. Sami odlazak na more posebno pakiranje stvari su izvor emocija zadovoljstva i prilično vesele emocije. Odlazak na more je izvor veselja za vašu bebu jer upoznaje sasvim novi svijet, puno boja, ljudi, drugih bebica. Kako bi sebi olakšali brige da li ćete sa sobom ponijeti sve što vam treba za bebu i odmor za sjećanje evo kratka lista stvari koje treba da ponesete:

Zaštitite vašu bebicu od komaraca na prirodan način

Svi znamo da u proljeće i ljeto komarci su ti koji kvare večernje sjedenje napolju ili šetnje kroz parkove. Komarac je životinja koja napada ljude zbog par kapi krvi koje izvuče od osobe koju ubode. Bebe imaju tanku i toplu kožšto komarce privlači i zbog toga po rukicama vidimo male crvene tačkice kod bebe. Da bi zaštitili svoju bebu od komaraca najbolje je bebicu obući u svjetle boje odjeće kao što su bijela i bež jer komarci vole tamna mjesta i bježe od bijele boje. Kada planirate ići u šetnju kroz park sa bebom najbolje je bebine rukice namazati maslinovim uljem i dio tijela koji joj je otkriven. Kolica namažite korom od limuna jer miris limuna tjera komarce i ostale insekte. Ako primjetite da je vašu bebicu ubo komarac onda navlažite prst i na mjesto uboda stavite par zrnaca kuhinjske soli ili uzmite bebin sapun i lagano natrljaj te na mjesto uboda.


Da vaša beba bude mirna u Autu i tokom vožnje

Neke bebe jednostavno vole vožnju i zaspe u kolicima ili u automobilu čim se pocnu voziti, dok neke bebe istog trenutka kada se spuste u kolica il autosjedalicu počinju plakati. To je obično zato što se u autosjedalici beba psihički osjeća usamljeno. Voziti dok beba plače je izuzetno teško a i opasno. Evo par prijemjera kako umiriti bebu da ne plače tokom vožnje i kako joj vožnju napraviti zanimljivom da umjesto plaččujete smijeh bebin,
Autosjedalicu donesite kući i tokom dana stavite vašu bebicu nekih 20-ak minuta u autosjedalicu jer tako bebici dopustite da je istraži da se igra sa njom i da je dobro promotri. Beba će se upoznati sa autosjedalicom i lakše je prihvatiti u automobilu. 

Beba plače nakon hranjenja i ne mirna je cijeli dan il noć

Da li je vaša beba nemirna, stalno plače i rukicama se grebe po glavi? Ako bebica nakon što je nahranite i zamjenite joj pelenu i dalje plače i nemirno se ponaša onda su u pitanju grčevi u stomaku. Nemoj te se prapadati ovo je sasvim normalna pojava kod beba i veoma lako se liječi. Neki od uzroka grčeva u stomaku kod bebe su:

- Alergija na neku namjernicu iz hapice ili kašice koju ste bebi da li da pojede. 
- Ne redovni plinovi il gasovi bebe.
- Progutani zrak tokom hranjenja flašicom.
- Nervoza roditelja koju svaka beba osjeti.

utorak, 12. svibnja 2015.

Kako Zabaviti vašu bebu da ne plače dok vi uradite kucne poslove

Kad na svijet dođe dugo iščekivana beba, roditelji su prvih par mjeseci zaokupljeni njezinim najosnovnijim potrebama poput hranjenja i spavanja, no čim uđu u ritam postavlja se neizbježno pitanje što raditi s bebom cijeli dan. Sada većinu dana provodite sa sićušnim preslatkim andjelicem koje ne zna pričati i nema neke posebne vještine. Pitate se što raditi po cijele dane. Ipak je riječ o bebi, a bebe ništa ne rade, zar ne? 

Šetnja prija mami i bebi: Izlazak iz kuće i svježi jutarnji vazduh dobar je početak dana za roditelja i za bebu. Šetnja puni baterije i podiže raspoloženje bebi, a poslje šetnje će bolje spavati nakon povratka kući. Ako je mama raspoložena to osjeti i beba.