Ako je vaša beba suviše mala da biste se sa njom uputili na ljetovanje, ne brini te kako ćete joj obezbijedi ti najprijatnije uslove kod kuće. Problemi koji se obično javljaju u vrelim ljetnjim danima su osipi, ojedi na koži bebe, ali i opasnost od dehidriranja, sunčanice i frasa kao posljedice pregrijavanja tijela. Pravilna njega i obezbeđivanje optimalnih uslova u stanu pomoći će vašoj bebi da svoje prvo ljeto provede što bezbrižnije a pri tome da bude zadovoljna i mirna.
Kada možete u šetnju sa bebom?
Bebi je potrebno određeno vrijeme da se adaptira na spoljne uslove života. Zato budite strpljivi i postepeno je privikavaj te na izlaske. Bebama prija svijež vazduh i treba ih redovno izvoditi u šetnje, prvih dana kraće a kasnije sve duže. Bebu nikako ne treba izlagati suncu, ni ti visokim temperaturama. Rani jutarnji sati ili kasni popodnevni, može čak i večernji, to su idealni sati za šetnje u toku ljeta. Ako imate terasu ili dvorište u velikoj ste prednosti jer veći dio dana možete da provedete sa bebom na vazduhu. Važno je da napravi te hladovinu i da bebu ne izlaže te suncu. Takođe, ukoliko je temperatura previsoka, sačekaj te da se predveče spusti, pa onda izađite. Nemoj te bebu cijelo vrijeme držati u kolicima kada ste napolju već je uzmi te u ruke, prošetaj te sa njom i pričaj te joj. To će joj veoma prijati.
Razgoliti te svoju bebu kada je vruće
Bebu ne treba pretopljavati kada je temperatura vazduha visoka. I njoj je vruće isto koliko i vama. Oblačite je što laganije, kako bi preko kože mogla da "odaje" toplotu. Koristite samo pamučne stvari kako bi upile znoj i omogućile koži da diše. Sintetiku izbegavajte. U toku dana više puta je osvežite kupanjem u mlakoj vodi i redovno je obriši te posle svakog presvlačenja pelena. Bebe vole kada ih oslobodi te odeće i pelena. Tada veselo mlataraju i rukama i nogama. Slobodno svoju bebu nakon skidanja pelene i brisanja vlažnim maramicama pusti te nekoliko minuta da se raduje što je golišava.
Problemi koji nastaju zbog vrućina: osip, povišena temperatura, dehidracija. Kako da ih spriječi te!
Zbog visokih spoljnih temperatura i znojenja, na koži bebe se mogu pojaviti crvene tačkice - osip. Provjeri te da bebu niste pretoplili, osviježavaj te je umivanjem i kupanjem u mlakoj vodi. Kreme za tijelo ne treba mazati na kožu bebe jer one nisu prevenitiva od pojave osipa, već naprotiv - zatvaraju pore i koža ne može da diše.
Osip se javlja zbog visoke temperature vazduha, pelena, mokraće i stolice u njima, i to u predjelu prepona i guze a može se javiti i na pregibima vrata i pod miškicama. On je veoma neprijatan jer pecka, svrbi, a kod težih oblika i boli. Beba stalnim i snažnim pokretima nožica još više može da iritira kožu jer dolazi do trenja. Kod osipa se obično preporučuje neki od antiseptičnih rastvora koji će spriječiti razvoj ili širenje infekcije i pomoći da se koža oporavi.
Redovna higijena što podrazumijeva često presvlačenje pelena, kupanje, posušivanje blagim pritiskom preko pamučnog ubrusa i mazanje pregibnih površina zaštitnom kremom u tankom sloju su dobra preventiva od osipa. Ni u ovom slučaju se ne preporučuje puder jer se nagomilava na pregibnim površinama a tada se stvaraju tako zvani mali kristali koji usljed trenja oštećuju nježnu bebinu kožu.
Povišena Temperatura: Ako ima te klima uređaj, ne pravi te veliku temperaturnu razliku u odnosu na spoljnu sredinu (do 10 stepeni razlike).
Ako imate ventilator, vodi te računa da ne duva direktno u bebu ali nek povremeno nanosi val svježeg vazduha.
Poslje kupanja ne trljaj te bebu grubim peškirom jer je na taj način nepotrebno zagrijava te a kako joj je koža izuzetno nježna, može te je i povrijediti. Nježnim pokretima je posuši te mekim peškirom i utapkaj te vodu.
Provjeri te da bebu niste pretoplili i redovno je osviježavaj te umivanjem i kupanjem u mlakoj vodi.
Masne kreme zatvaraju pore i koža ne može da diše i zato ih ljeti treba izbjegavati.
Dehidracija je nedovoljna količina vode u organizmu. Može da nastane usljed nedovoljnog unosa ili prekomjernog gubitka tečnosti. Znaci dehidracije su: pospanost - koja usljedi nakon perioda intenzivnog plača bebe, suha koža i vidljive sluznice, obložen jezik, uvučena fontanela ispod nivoa okolnih kostiju, smanjeno mokrenje - do potpunog prekida. Zdrava i dobro hidrirana beba često mokri, pa su pelene svaka tri sata vlažne. Dehidrirana beba štedi vodu pa su joj pelene nakon tri sata presvlačenja suhe. Kod sumnje na dehidraciju, bebi treba staviti pamučne pelene, kako bi se lakše uočilo da li i koliko mokri. Bebi se može dati prokuhana, nezaslađena voda, flaširana voda ili specijalna voda namjenjena pripremanju mlječnih formula.
Nema komentara:
Objavi komentar