Sve više roditelja, koji zbog obaveza, stresa i posla, kao i drugih životnih tegoba, ima malo vremena da se igra sa svojim mališanom. Tužno, ali istinito! Igra je dragocijena, kako za mališana tako i za vas. Vrijeme koje ćete provesti igrajući se i zabavljajući se sa bebicom, nije bitno samo za njeno raspoloženje i razvoj, već će i vas učiniti zadovoljnim i ispunjenim roditeljom.
Za bebe je igra više od zabave. Ona podrazumijeva učenje, saznavanje, ona stimuliše tijelo i čula i pomaže razvoju njihovog mišljenja i inteligencije. Važno je vrste i vrijeme igre prilagoditi bebinom raspoloženju. Kao i svi drugi, i ona uživa u različitim stvarima u zavisnosti od raspoloženja. Ako joj govorite, možda će joj trebati vremena da nađe pravi glas. Važno je prilagoditi vrste igara bebinom temperamentu. Stimulacija bi trebala biti dovoljna da je navede da nešto primijeti, ali ne da je uplaši i da se beba zbog nje povuče. Neka dojenčad vrište od dragosti kada se igraju neke grube igre, dok se druga djeca uplaše.
Bebe se razlikuju po svojoj osjetljivosti na jake zvukove, stepenu straha, stidljivosti i stepenu fizičke aktivnosti. Važno je i pružiti im dovoljnu količinu novih aktivnosti. Između trećeg i šestog mjeseca bebe najviše zapažaju i najviše ih zanimaju stvari koje su im poznate, ali isto tako i donekle nove. Potpuno poznati predmeti su im dosadni, o njima su sve saznale i nemaju više šta da otkrivaju. Tokom cijelog ovog perioda ljudi su bebine najbolje igračke. Vaše tijelo je njihova gimnastička oprema. Vaši mišići dopunjavaju bebine, tako da s vama ona može raditi na hiljade stvari koje ne može sama. Vaša pažnja je najbolja vrsta igre. Međutim, beba postepeno treba i želi da uči o svom svijetu i stvarima u njemu. Potrebni su joj predmeti koji su šareni i različitih oblika, težine i teksture.
Tokom ovih mjeseci bebe su vrlo efikasne u pružanju ruku da bi dotakle predmete, ali imaju probleme sa podizanjem predmeta. Beba tek u drugoj polovini prve godine nauči kako da koristi prste i palčeve odvojeno. U međuvremenu beba prilazi stvarima sa dvije ruke, zglobovima zarobljava željeni predmet i podiže ga u savijenim dlanovima.
Bebe sve ispituju ustima. One ne mogu izabrati između različitih predmeta, niti mogu namjerno ispustiti predmete. Ukoliko im se ponudi neki novi predmet, one će ispustiti onaj koji im je u ruci.
Bebe sve ispituju ustima. One ne mogu izabrati između različitih predmeta, niti mogu namjerno ispustiti predmete. Ukoliko im se ponudi neki novi predmet, one će ispustiti onaj koji im je u ruci.
Kako se prva godina približava kraju, dijete postaje sve više svjesno da stvari ne samo da imaju imena, nego i određene funkcije. Ova nova svijest vidi se u njegovoj igri kao vrlo rana forma mašte. Na primjer, umjesto da česalj koriste za lupanje, pokušaće se njime češljati.
Nije toliko bitna igra koju ste odabrali, već način kako se igrate sa bebicom. Probudi te bebu u sebi, budi te spontani i opusti te se. Prepustite bebi da bira i vodi igru. Imitiraj te njene pokrete. Različite bebe vole različite stvari i zato nemoj te da prisiljavate svog mališana da se igra nečega u čemu ne uživa. Time ćete mu pokazati da poštuje te njegovu volju, čime se podstiče samopouzdanje vašeg mališana.
Jako korisno za sve nove roditelje!
OdgovoriIzbriši