četvrtak, 28. svibnja 2015.

Kako spriječiti i lječiti prehladu vašeg mališana...

Prehlada je domaći naziv za nekomplikovanu virusnu infekciju gornjih disajnih puteva, koja se kod beba manifestuje najčešće sekretom u nosu, rijeđe kašljem. Tijelesna temperatura je obično normalna, mada može da bude blago do umijereno povišena (ne više od 38,5 stepeni mjereno rektalno, ili 38 stepeni mjereno pod pazuhom ili na čelu). Beba je neraspoložena, razdražljiva, slabije jede i spava, i ima sluz u stolici, koja potiče od progutanog sekreta. Ljekar pri pregledu, osim crvene sluznice nosa i ždrijela i malo uvećanih limfnih žljezda na vratu, najčešće ne nalazi druge znakove simptoma. 


Kako se razvija imunitet vaše bebe?

Da bi bebin imuni sistem bio sposoban da je štiti od raznih nevidljivih "uljeza", on mora da se sretne i uhvati u koštac sa njima, ali i da ih upamti, kako bi ih sledeći put sprečio da izazovu simptome bolesti. Na početku života, sopstvena "odbrambena vojska" je malobrojna i ne poznaje neprijatelja, pa bi izgledi za povoljan ishod bili mali da nije majčinih antitijela, odbrambenih bjelančevina koje je majka cijelog života stvarala, a tokom trudnoće ih kroz posteljicu prenosi svom dijetetu. Nakon presijecanja pupčane vrpce, dotok tih antitijela prestaje, ali majka i dalje prenosi antitijela bebi preko svog mlijeka. Ta dragocijena funkcija majčinog mlijeka se uništava kuhanjem, pa ga zbog toga - ukoliko se bebi daje putem flašice ili kašičice, treba zagrijavati samo do temperature tijela. Pasivno prenjeta majčina antitijela u bebinom organizmu imaju ograničen rok trajanja i poslje trećeg mjeseca života postepeno iščezavaju. Međutim, od samog rođenja, beba počinje da stvara sopstvenu odbranu - koju čine, osim aktivno stvorenih antitijela, i razne vrste bijelih krvnih zrnaca sposobnih da unište protivnika, bilo da je u pitanju virus, bakterija ili neki drugi "uljez". Prvi kontakt sa izazivačima bolesti može da bude i prije rođenja, ako majka nije preležala dotičnu bolest, tada ishod trudnoće zna da bude i nepovoljan po dijete. Prilikom rađanja prirodnim putem, zdrava beba - gutajući sadržaj porođajnog kanala koji nije sterilan, po prvi put dolazi u kontakt sa mikroorganizmima koji usmjeravaju imuni odgovor u dobrom pravcu. Bebe rođene carskim rezom prvo progutaju bolničke klice, što kod genetski predisponirane dijece usmjerava imuni odgovor u pravcu alergija. Za potpuni razvoj imuniteta je potrebno nekoliko godina povremenih kontakata sa mikroorganizmima, zbog čega mala dijeca mnogo češće od ostalih oboljevaju od raznih infekcija. Kako mikrobi, naročito virusi često i brzo mutiraju, prinuđeni smo da tokom čitavog života obnavljamo svoje odbrambene snage, pa je potpuno normalno da zdrava odrasla osoba u prosijeku dva puta godišnje ima prehladu, a mala dijeca i do pet-šest puta.


Kako se liječi prehlada bebe?

Naravno, niko ne voli da mu se dijete razboli, ali ako to već ponekad mora da se desi, bolje je da bolest bude što lakša i da traje što kraće. Prosiječna prehlada, lječi li je il ne lečili, traje 7-14 dana i prolazi spontano. Uobičajena terapija dijeluje samo na simptome i služi da dijetetu ublaži tegobe, ali na virusne uzročnike ne dijeluje. Sa njima organizam mora sam da se izbori. Kao u svakoj borbi, i u ovoj - ako je jača, ima vatre, tako da dijete ponekad ima povišenu temperaturu. Većina roditelja smatra da temperaturu po svaku cijenu treba obarati. Međutim, ona je štetna samo ako je vrlo visoka, jer tada dovodi do dehidracije i metaboličkih poremećaja. Temperaturu ispod 38 stepeni (38,5 stepeni rektalno) ne treba obarati, jer odbrambene snage bolje dijeluju na temperaturi većoj od normalne, zbog čega je organizam i podiže. Izuzetak su dijeca sklona frasu, ali on je kod beba rijetka pojava. Važno je povećati unos tečnosti, a ako mali bolesnik odbija hranu, na njoj ne treba inzistirati dok temperatura ne opadne. Poslje će se apetit sam od sebe povećati, a dijete će da nadoknadi izgubljenu težinu. Za bebe je najbolje majčino mlijeko.
Ako prehladu ne možemo da spriječimo, važno je da spriječimo njene komplikacije, to jest širenje mikroorganizama sa ulaznog mijesta na udaljene organe. Najčešće komplikacije prehlade kod bebe su: upala uha i upala pluća, a u prva dva mjeseca i bronhiolitis (zapaljenje najsitnijih disajnih cijevi - bronhiola). 


Koji simptomi ukazuju na prehladu?

1. Telesna temperatura preko 38,5 stepeni, uz pogoršanje opšteg stanja bebe
2. Skok temperature nakon nekoliko dana od početka prehlade
3. Promena ponašanja bebe (odbija hranu, razdražljiva je ili pospana)
4. Bljedilo ili modrilo kože
5. Ubrzano ili otežano disanje
6. Kašalj "iz dubine"
7. Iznenadni plač u toku hranjenja ili u snu
8. Kod mlađe bebe: promjena bistrog u gust, zeleni sekret u nosu
9. Trajanje prehlade duže od dve nedelje


Nema komentara:

Objavi komentar