Jedan od problema sa kojima se suočavaju roditelji jeste kako da poduče svoju bebu dobrim navikama spavanja.
Ukoliko roditelji imaju problem da uspavaju bebu na scenu stupaju razne „tehnike“ i proizvodi: od kolevke, noćnog svetla i tihe muzike, do povijanja - koje smiruje bebe, jer im nudi sigurnost i toplinu. Svima je zajednički cilj: pomažu vašoj bebi da zaspi. Međutim, dok su pojedina „pomagala“ veoma korisna, druga imaju manje pozitivan efekat, čak nepovoljan. U svakom slučaju, poenta je u tome da vaša beba nauči da zaspi sama, a ne da zavisi od prisustva određenog proizvoda ili stanja.
Važno je da sami ustanovite koja pomoć pri spavanju odgovara i vama i vašem detetu. To ponekad zavisi i od starosti bebe, pa drugačije reaguje novorođenčad (od rođenja do trećeg meseca), a drugačije „starije“ bebe (od tri do dvanaest meseci).
Možda će vam ovo upozorenje delovati suvišno, ali nikada nemojte da dajete vašoj bebi lekove koji pospešuju spavanje, naročito bez dogovora sa lekarom, zbog njene bezbednosti. Mnogi stručnjaci ne odobravaju ni davanje biljnih preparata bebama, zato što nisu ustanovljene sigurne pedijatrijske doze, a pojedine supstance mogu za njih da budu toksične u većoj količini.
1. Povijanje - Umotavanje u dekicu
Najbolje deluje kod novorođenčadi. Ne možete ni da zamislite koliko su novorođene bebe, ali i neke starije, «zahvalne» kada su povijene - dobro ušuškane, ili umotane u ćebence, što im obezbeđuje toplinu i sigurnost. To pomaže i da se beba umiri, posebno kada je previše uzbuđena. Ali, i da je noću sačuva od buđenja uzrokovanog takozvanim Moroovim refleksom, koji se manifestuje kao iznenadni pokreti tela, poput trzanja. Smatra se da je to jedini nenaučen strah kod dece. U pitanju je primitivan refleks (ali jedan od najvažnijih i najkompleksnijih), kao odgovor na neočekivani stimulus - na primer, na jako svetlo, glasan zvuk, brz pokret u blizini očiju.Povijanje takođe može da pomogne u prvim danima - da očuva bebinu toplotu, pošto još nije razvijen njen termoregulacioni sistem, odnosno kad njen unutrašnji "termostat" zakaže. Ili, kada beba, jednostavno, ima potrebu da oseti nešto blisko unutrašnjosti i sigurnosti maminog stomaka.
2. Sisanje palca
To je sasvim prihvatljiv način da vaše dete ugodi samo sebi u vreme spavanja, ali i u bilo koje drugo vreme. Bebe su rođene sa potrebom da sisaju, a većini nije dovoljna samo dojka ili bočica. A, za razliku od cucle, palac vaše bebe ne može da se izgubi usred noći.
3. Ljuljuškanje
Ljuljuškanje bebe je divan način za roditelje da je uspavaju, kaže dr Vilijam Sirs, autor knjige Roditeljstvo noću. Bilo da je vi ljuljuškate ili to činite uz pomoć kolevke, on savetuje da se pridržavate tempa od 60 zamaha u minutu. To je, naime, ritam na koji je beba navikla kada ste bili trudni i kada je mogla da čuje otkucaje vašeg srca. Sa druge strane, dr Ferber i dr Mindel ne preporučuju ljuljuškanje, obrazlažući svoj stav time da ćete na taj način samo naučiti vašu bebu da zavisi od njega kada bude trebalo da zaspi. Osim toga, premeštanje bebe iz vaših ruku u njen krevetac, a da je pritom ne probudite, često zahteva priličnu veštinu.
4. Varalica (duda, laža)
Dok varalice pomažu mnogim bebama da se ugodno vrate u san ako se probude tokom noći, neki stručnjaci tvrde da one nisu najbolja pomoć za spavanje. Zašto? Ako vaša beba nauči da zavisi od varalice u vreme spavanja, a ona padne izvan njenog domašaja, beba neće moći da se vrati spavanju dok je ne nađe. Pokušajte da izbegnete taj problem tako što ćete «strateški» da postavite nekoliko varalica u krevetac.
Nema komentara:
Objavi komentar